EXPEDUJEME IHNEĎ! doručenie do 2–3 dní – Bezpečný nákup, možnosť platby na dobierku
Ako spracovať čerešne
Aktuálne dozrievanie čerešní nás opäť núti k premýšľaniu, kde všade sa dá tento červený a šťavnatý zázrak použiť a ako ho najlepšie uchovať. Čerešne navyše patria medzi veľmi zdravé ovocie. Väčšinu dužiny tvorí voda (viac ako z 80%) a zvyšok ovocné cukry. Prídavkom sú bohatým zdrojom ako vitamínov, ako aj minerálov.
Čerešne sú pre ľudské zažívanie veľmi zdravé. Majú priaznivý vplyv na štítnu žľazu, čistia krv, pečeň obličky a podporujú vylučovanie tráviacich štiav a moču. Tento antioxidant sa skutočne oplatí konzumovať, pozrime sa teda na spôsoby, akými je ich skladovanie možné.
Ideálne samozrejme je, keď čerešne zobeťe v surovom stave. Môžete tak načerpať čo najviac prospešných látok. Ale nezostávajte len pri tom. Z čerešní, napríklad aj odkôstkovaných (mimochodom nezabudnite kôstky ponechať pre zahrievacie vankúšiky) je výborná napríklad tradičná bublanina. A čo potom také čerešňové knedle posypané tvarohom. To je ešte len rozprávka.
Z čerešní sa však tiež spracovávajú džemy a zavára sa do chutných kompótov. Za surova veľmi dobre plnia okrem výživnej funkcie aj tú dekoračnú, na najrôznejších nepečených alebo pečených zákuskoch a tortách. Tiež mrazením čerešne veľmi dobre uchováte. A to s kôstkou alebo aj bez nej. Potom môžete kedykoľvek počas roka siahnuť do mrazničky a vytiahnuť vrecúško čerešní, aby ste si urobili napríklad koláč alebo knedle. Čerešne sa dajú tiež vypáliť a urobiť čerešňovicu alebo si z nich vyrobte likér.
Ak túžite po niečom nezvyčajnom, môžete aj vyskúšať nechať čerešne usušiť. Aby čerešne neprišli o svoju šťavnatosť, rozhodne je vhodné čerešne sušiť vcelku až do chvíle, kedy sa výrazne zmenší množstvo vody (keď ich rozpolíte, nevyteká šťava, ale sú mäkké). Až potom odstráňte kôstky a dosušte. Čerešne by potom mali byť vláčne zhruba ako hrozienka. Čerešne patria medzi najzdravšie ovocie a vďaka skladovaní sa z nich môžete tešiť po celý rok.