EXPEDUJEME IHNEĎ! doručenie do 2–3 dní – Bezpečný nákup, možnosť platby na dobierku
Ako uchovávať korenie a dochucovadlá
Radi varíte? Potrebujete preto mať neustále k dispozícii pestrú paletu korenia a byliniek. Aby si čo najdlhšie udržali chuťové vlastnosti a kvalitu, je potrebné dodržiavať určité pravidlá. Korenie a bylinky podstatne určujú chuť jedla, zároveň sa podieľajú na tvorbe slín a tráviacich štiav. Niektoré z nich môžu mať aj ďalšie vlastnosti ako podpora priechodnosti čriev, zrýchľovanie metabolizmu.
Ak chcete, aby kvalita koreniny vydržala čo najdlhšie, je potrebné dodržiavať pri skladovaní určité pravidlá. Predovšetkým sa jedná o vlhko, svetlo a teplo, ktoré sú pre korenia nevhodné. Preto je pre uchovávanie bylín ideálne temné a suché miesto a izbová teplota. Určite nie je vhodné skladovať bylinky pri varnej doske alebo iného zdroja tepla. Vhodná nie je ani vlhkosť, ktorú sprevádza varenie. Korenie je vďaka týmto negatívnym vlastnostiam potom znehodnotené a plesnivie alebo môže preberať pachy.
Nádoby na korenie sú najvhodnejšie z tmavého skla, ktoré obmedzuje priechod slnečného svitu a bylinky sú tak chránené. Niektoré korenie je veľmi agresívne, z tohto dôvodu je teda vhodné práve sklo. Dobre sa hodia aj keramické koreničky. Dostatok pozornosti venujte tak isto uzáveru, ktorý musí dobre tesniť.
Pre koreničky nájdite miesto, kde budú po ruke, ale zároveň chránené pred nepriaznivými vplyvmi. A ako dlho korenie vydrží? Celé korenie (klinček, korenie ap.) Môžete využívať zhruba 3 až 5 rokov, mleté korenie s maximálnou kvalitou vydrží asi pol roka až rok. Z tohto dôvodu je ideálny kupovať celé korenie. Myslite na čarovnú vôňu, ktorá sa rozvinie, keď ho čerstvo nameliete. Preto je vhodné mať k dispozícii „mlynček“: http://www.xdomacnost.cz/…ky/c-36.html na korenie, prípadne „mažiar“: http://www.xdomacnost.cz/…D%C5%99.html. Práve v ňom môžete dávať dohromady najrôznejšie zmesi, napríklad bazalkové pesto.
Čo sa týka uchovávania olejov a ďalších dochucovacích prostriedkov, pravidlá sú veľmi podobné. Vyberajte teda najlepšie medzi tmavým sklom a „keramickými nádobkami“: http://www.xdomacnost.cz/…-p-1434.html.
Každá bylinka má vlastné pravidlá pre používanie. Ale dá sa povedať, že koreniny by sa mali do pokrmov pridávať až v druhej polovici varenia. Niektoré druhy korenia a predovšetkým čerstvé bylinky treba dávať až tesne pred dokončením jedla. Tiež si dávajte pozor na mieru použitých byliniek, aby ste pokrm neprekorenili. To by predsa bola škoda.