Jesenné príjem vitamínov
Jeseň je doba spojená predovšetkým so zlým počasím, kedy sa zhoršuje imunita a je preto potrebné, špeciálne v tomto období, doplniť prísun vitamínov.
Dlho sa tradovalo, že konzumácia dostatočného množstva vitamínu C predchádza prechladnutia. Z najnovších štúdií však vyplynulo, že to tak nie je, zato ku skráteniu doby choroby prispieva. Preto by ste určite nemali v strave tento vitamín ignorovať. Jeho obvyklá denná dávka činí zhruba 100 mg, vyhláška uvádza 80 mg. Ak potrebujete povzbudiť pri silnej únave, začínajúcom prechladnutí alebo viróze, sú prospešné dávky približne 500–1000 mg, inak je ale zbytočné väčšie množstvo, pretože všetky prebytky sa vylúči močom. Pritom by ste sa mali sústrediť na to, že ďaleko vhodnejšie sú vitamíny z prírodných surovín. V prípade vitamínu C to sú napríklad šípky, kedy môžete nechať tieto plody cez noc v hrnčeka vody, a potom čaj iba prihriať. Varom sa totiž vitamín C ničí.
Ďalšími dôležitými potravinami sú potrebné brokolica, červená paprika alebo kapusta. Známu zásobárňou vitamínu C je aj napríklad rakytník alebo žihľava. Avšak v boji s chorobou budete potrebovať ďalšiu podporu, ktorú vám môžu poskytnúť potraviny obsahujúce vitamíny A, B6 a E. Nemal by ani chýbať zinok, kyselina listová alebo železo. Zamerajte sa teda na potraviny ako mrkva, červená repa, listovú zeleninu (napríklad petržlenová vňať). Dôležité sú napríklad aj vnútornosti, ryby, orechy a podobne.
Aby ste do seba dostali čo najviac vitamínov, zaraďte do jedálnička v zdravej miere surovú stravu v podobe šalátov alebo tiež rôznych štiav a kokteilov. Pri príprave môžete využiť napríklad mixér, ktorý rýchlo pripraví namixované ovocie alebo zeleninu a svojou konštrukciou umožňuje okamžité pitie nápoja. Pre čo najväčšie obmedzenie možnosti ochorenia dbajte na zdravú stravu a pravidelne športujte. Nedovoľte stresu, aby ovládal váš život. Ak sa na tieto opatrenia sústredíte, bude pravdepodobnosť prechladnutia ďaleko menšie.